RELACJA: II PIESZA KOPASZEWSKA DROGA KRZYŻOWA – 11 WRZEŚNIA 2016

W dniu 11 września 2016 roku w przededniu Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, odbyła się druga piesza Kopaszewska  Droga Krzyżowa. W tym roku pątnicy pielgrzymowali pod hasłem „Szlakiem wiary i pracy Kazimierza Chłapowskiego w stulecie śmierci”. Przybyło ponad 200 pielgrzymów.

Organizatorami tej pięknej inicjatywy byli : dr Emilian Prałat – społeczny opiekun zabytków, historyk sztuki z Turwi,  autor książek z serii „Miejsca i Sztuka” oraz Joanna Ziętkiewicz sołtys sołectwa Kopaszewo, Leszek Majchrzak oraz dr Maciej Badura.

Rozpoczęcie pielgrzymowania poprzedziła msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Derkaczewskiego. Po zakończonej mszy dr Emilian Prałat odczytał list otrzymany od Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego – patrona honorowego tegorocznej pielgrzymki –  z błogosławieństwem i przesłaniem do uczestników drogi.

Następnie przed kaplicą słowa powitania do zebranych skierowała sołtys Kopaszewa pani Joanna Ziętkiewicz, Starosta Kościański Bernard Turski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak.

Powitano także pielgrzymów i gości honorowych – potomków rodu Chłapowskich: pana Piotra Chłapowskiego z Londynu, pana prof. Krzysztofa Chłapowskiego z Warszawy oraz pana Marcina Chłapowskiego z Toronto, którzy to na zaproszenie organizatorów przyjechali na tą niecodzienną uroczystość.

Pielgrzymka wyruszyła spod kaplicy w Kopaszewie przy śpiewie i akompaniamencie gitarowym w wykonaniu pana Narcyza Skorupskiego.  Na trasie rozsianych kapliczek wśród pól, lasów i łąk, anegdoty historyczne przybliżające osobę Kazimierza Chłapowskiego i jego rodziny, prezentował dr Emilian Prałat.

Przy każdej ze stacji odczytywano specjalnie na tę okazję przygotowane rozważania poświęcone tematowi pracy i wierze. (Pobierz: Kopaszewska Droga Krzyżowa rozważania na temat wiary i pracy.)

Po dojściu do Rąbinia, ksiądz proboszcz Jankowski w kilku słowach przywitał wędrowców oraz zaprosił do świątyni, przy której spoczęli m.in. gen. Dezydery Chłapowski i jego dzieci, pątnicy mogli usłyszeć o historii tego miejsca, którą przybliżył dr Prałat.

Po krótkiej prelekcji w kościele, dr Prałat zaprosił potomków Kazimierza oraz zebranych gości  do przejścia pod grób w którym spoczął Kazimierz Chłapowski oraz pod miejsce spoczynku Zofii, gdzie zapalono symboliczne „światełko pamięci”.

W miejscowej świetlicy, na piechurów czekały panie z koła gospodyń wiejskich pod okiem pani sołtys Lucyny Jaszkiewicz, które zadbały o komfort, podczas słodkiego poczęstunku oraz przerwy kawowej.

Do Kopaszewa uczestnicy drogi dotarli przed godziną 19. Na zakończenie pielgrzymowania sołtys Kopaszewa pani Joanna Ziętkiewicz, zaprosiła wszystkich do pamiątkowego zdjęcia, a następnie na grilla, bigos, swojski chleb ze smalcem. Każdy otrzymał pamiątkowe certyfikaty pielgrzyma i okolicznościowe pocztówki. Na zakończenie zapowiedziano przyszłoroczną KDK, która odbędzie się 10 września i zostanie poświęcona Wandzie z Potworowskich Chłapowskiej.

Nadmienić należy jeszcze, że w tym roku powołano  Komitet Społeczny „Kopaszewska Droga Krzyżowa”, który przeprowadził zbiórkę publiczną, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację kapliczek (Czytaj więcej o Komitecie Społecznym)

Serdeczne podziękowania kierujemy dla pielgrzymów za tak liczny udział w tegorocznej KDK, wolontariuszom oraz  wszystkim osobą, organizacją i instytucją za wsparcie pomysłodawców oraz sponsorom:  DANKO, Hurtownia Afla z Kościana, Hermes z Włoszakowic, Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Zbigniew Domagała, Autorska Seria Wydawnicza „Miejsca i Sztuka”, Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Miasto i Gmina Krzywiń.

Zapraszamy do wspólnej, pieszej wędrówki za rok tj. 10 września 2017.

Galeria 545 zdjęć dostępna na Facebooku

(mac)

Miedia:

gazeta-koscianska-szlakiem-wiary-i-pracy