OSP Kopaszewo

Po drugiej wojnie światowej ze wspólnej troski o bezpieczeństwo wiejskiej społeczności i dla zabezpieczenia plonów rolniczego trudu powołano w Kopaszewie Ochotniczą Straż Pożarną. Wydarzenie miało to miejsce dokładnie 22 września 1945 roku. Chęć wstąpienia do OSP zgłosiło wówczas 21 osób. Ponadto 24 mieszkańców wsi postanowiło zostać członkami wspierającymi tej nowej-pierwszej w powojennym Kopaszewie- organizacji społecznej. Na funkcje Prezesa wybrano Piotra Świta.

Na początku działania Kopaszewskiej OSP wyposażenie w sprzęt bojowy było skromne. Poza łopatami, siekierami, i wiadrami dysponowali sikawką konną, którą otrzymali w prezencie od strażaków ochotników z Krzywinia. Natomiast za pieniądze ze zbiórkowi i zarobione na organizowaniu zabaw, zakupiono kilkanaście czapek strażackich, które stanowiły wówczas całe umundurowanie ochotników z Kopaszewa. W 1954 roku strażacką brać na zawsze opuścił Piotr Świt, nowym prezesem został Stanisław Motała. Kilka lat później na wyposażenie OSP Kopaszewo otrzymała motopompę M-400.

Niestety na własny wóz bojowy jednostka czekała wiele lat. Samochód Żuk jednostka z Kopaszewa otrzymała na 35 lecie działalności. Prezent ten strażacy zawdzięczali dyrekcji Stacji Hodowli Roślin i Kościańskiej Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej. Z kolei w roku 1985 OSP Kopaszewo otrzymała sztandar. Wtedy prezesem OSP Bolesław Muth.

Obecnie na wyposażeniu jednostki OSP w Kopaszewie znajdują się dwie motopompy M-800, samochody marki Lublin oraz Dodge z oprzyrządowaniem gaśniczym.

Jednostka obecnie zrzesza 44 członków czynnych, jak również dwie drużyny młodzieżowe.